- VRTLAR -
Dubrovnik
Vrtlar Dubrovnik d.o.o.
Điva Natali 7
20 000 Dubrovnik
Tel: 020/421-235
Besplatni telefon: 0800 370-370
Email: vrtlar@vrtlar-dubrovnik.hr
Društvo Vrtlar d.o.o. se javio na natječaj objavljen 29.12.2021. godine, i to na natječaj za provedbu mjere M04 „Ulaganje u fizičku imovinu“, a podmjere 4.1. “Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva” – provedba tipa operacije 4.1.1. “ Restrukturiranje,modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava - ulaganje u sjemensku i rasadničarsku proizvodnju.
Naš projekt je dobio pozitivnu ocjenu od strane Agencije za plaćanje u poljoprivredi , ribarstvu i ruralnom razvoju , te je Društvo 02.05.2023. potpisalo Ugovor o financiranju u provedbi mjera Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014.-2020.
Vrijednost potpore je 194.708,79 eura /1.467.033,38 HRK tj 70% od ukupne planirane vrijednosti projekta koje se sufinancira iz proračuna EU 85% i iz proračuna RH 15%. Ukupna vrijednost projekta nakon provedenog postupka javne nabave je 292.093,30 eura. Planirani početak radova je započeo 06.11.2023., a rok za izvršenje radova je 180 kalendarskih dana. Ukupno vrijeme trajanja provedbe i opravdanosti projekta je razdoblje od 5 godina.
Ovom investicijom Vrtlar d.o.o. planira modernizirati postojeće staklenike u rasadniku Zaton što podrazumijeva građevinske radove, ojačavanje postojećih krovnih konstrukcija staklenika, nabava opreme za staklenike – rolo stolovi , linija za punjenje kontejnera, automatski sustav navodnjavanja, automatski sustav zasjenjivanja – energetske zavjese, automatika upravljanja ventilacijom, automatski sustav grijanja i spremnik za vodu.
Osnovni cilj projekta je modernizacija proizvodnje, odnosno uzgoj ukrasnog bilja,povrća,sezonskog cvijeća za proljetnu i jesensku sadnju te autohtonog bilja dubrovačkog područja kroz cijelu godinu. Potražnja na tržištu je sve veća i na taj način ćemo zadovoljiti cjelogodišnje potrebe uređenje javnih zelenih površina iz vlastitih izvora", objavili su iz Vrtlara.
Vrtlar d.o.o. kao partner započinje projekt vrijedan 19,4 milijuna kuna
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja potpisalo je ugovor sa Europskom komisijom za projekt „LIFE CONTRA Ailanthus“ kojim se planira uspostavljanje kontrole nad invazivnim stablom pajasen, a 60% iznosa je sufinancirano od Europske Unije.
Projekt se financira kroz Program LIFE, instrument Europske unije namijenjen financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime.
Pajasen (Ailanthus altissima (Mill.) Swingle) je stablo porijeklom iz istočne Azije, koje se od 18. stoljeća sadilo diljem svijeta za potrebe hortikulture, a danas se smatra jednom od najinvazivnijih biljnih vrsta u Europi, te je na našim prostorima poznatiji kao „orašina“ ( divlji orah ). Pajasen istiskuje zavičajnu vegetaciju i smanjuje bioraznolikost, štetnik je u poljoprivredi, izaziva alergiju kod ljudi, te uništava kulturnu baštinu i druge građevine svojim izuzetno jakim korijenovim sustavom. Vrsta se zbog negativnih utjecaja na bioraznolikost, gospodarstvo i zdravlje ljudi nalazi i na popisu invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Europskoj Uniji. U Hrvatskoj je pajasen široko rasprostranjen, ali posebno ugrožava zaštićena staništa i vrste u Mediteranskoj regiji.
Projektom je planirano uspostavljanje kontrole nad invazivnim stablom pajasen u mediteranskoj regiji Hrvatske: u dva područja ekološke mreže Republike Hrvatske (Šire područje NP Krka i dio Pelješca) te u gradovima sa povijesnom jezgrom (Ston, Mali Ston i Dubrovnik).
Projekt će provoditi Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, a predviđeno trajanje projektnih aktivnosti je četiri i pol godine.
Odabirom Vrtlara d.o.o. kao partnera u navedenom projektu, ukazano je povjerenje našem gradskom poduzeću koje ima više od 6 desetljeća iskustva
Zajedno s Vrtlarom d.o.o. partneri na projektu su Nacionalni Park Krka, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-Neretvanske županije.
Glavni očekivani rezultati spomenutog projekta su poboljšanje statusa očuvanja Natura 2000 stanišnih tipova, očuvanje kulturne baštine, sprječavanje daljnjeg širenja invazivne strane vrste, i razvoj nacionalnog protokola.